Wyjazdy do Australii
tel. 71 34 34 009
biuro@perfect.wroc.pl
Odwiedź nasz profil na facebooku

Życie w Danii

Jeśli zdecydowałeś się, żeby wyjechać do Danii i podjąć tam naukę, musisz dowiedzieć się, jak właściwie wygląda życie w Danii. Poniższa instrukcja przybliży Ci zasady funkcjonowania w tym kraju i pomoże skompletować dokumentację niezbędną do wyjazdu.

Wyjazd do Danii

Żeby legalnie wyjechać do Danii na maksimum 3 miesiące, nie musisz posiadać wizy. Czas, w jakim nie trzeba rejestrować swojego pobytu wydłuża się jeszcze, jeśli wyjeżdżający udowodni, że poszukuje tam pracy. Jeżeli jednak obywatel Unii Europejskiej zamierza przebywać w Danii dłużej niż 3-6 miesięcy, konieczne jest, aby wystosował wniosek o rejestrację pobytu.

Dokumenty dla studiujących i pracujących w Danii

Jeśli czas Twojego pobytu jest dłuższy niż ten, którego nie trzeba rejestrować, konieczne jest skompletowanie następujących dokumentów:

 

1. Zezwolenie na pobyt – o zezwolenie takie występujemy w biurze regionalnym, które przynależy do miejsca, w jakim chcemy się osiedlić. W biurze tym wystosowujemy wniosek o EU residence certificate (OD1 Ansgning om EU-opholdsdokument). Aby taki dokument wydano, konieczne jest abyśmy przedstawili:

 

 • Dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty)
 • Umowę o pracę lub potwierdzenie przyjęcia do duńskiej szkoły
 • 2 paszportowe zdjęcia
 • 2 egzemplarze wniosku o pobyt

 

Ponadto wniosek o rejestrację pobytu można złożyć w Ambasadzie Danii w Warszawie lub w Biurze Imigracyjnym w Kopenhadze.

 

2. Pozwolenie na pracę – potrzebne, jeśli wyjeżdżamy w celach zarobkowych. Pozwolenie na pracę jest integralną częścią pozwolenia na pobyt i uzyskujemy je w momencie rejestracji pobytu. Po ukończeniu studiów możesz pozostać w Danii jeszcze przez 6 miesięcy

 

3. Żółta karta – inaczej karta ubezpieczenia, która zakładana jest w momencie, kiedy pobyt trwa dłużej niż 3 miesiące. Na podstawie żółtej karty można korzystać z bezpłatnej opieki medycznej (za wyjątkiem dentysty). Kartę taką okazujemy przy każdej wizycie u lekarza czy w szpitalu.

 

4. Numer CPR – to 10cio cyfrowy numer w formacie DDMMYY-SSSS, który służy do identyfikacji danej osoby. Na jego podstawie wystawia się ubezpieczenie medyczne, zakłada konta bankowe oraz realizuje wiele kwestii prawnych. CPR uzyskuje się w lokalnym biurze przyległym do miejsca zamieszkania, a wystawia się go na podstawie:

 

 • Zezwolenia na pobyt
 • Paszportu
 • Aktu małżeństwa
 • Aktu urodzenia dzieci

 

5. Karta podatkowa – wydawana przez Duński Urząd Podatkowy (SKAT), karta podatkowa, zawiera informacje dotyczące potrąceń na rzecz składek podatkowych oraz ile procentowo wynoszą te składki. Żeby otrzymać taką kartę, należy oszacować swoje przychody i wypełnić wniosek „04.063”. Oprócz wniosku do wydania karty podatkowej potrzebne są:

 

 • Zezwolenie na pobyt
 • Numer CPR
 • Dokument tożsamości

 

Jeśli dopełnimy odpowiednio wszystkich formalności, zauważymy, że życie w Danii może nam dostarczyć wiele satysfakcji. Państwo prawdziwie troszczy się so swoich obywateli, a system socjalny jest na naprawdę wysokim poziomie. Dania jest krajem bezpiecznym i choć obowiązują w niej dość wysokie podatki, to poziom życia w pełni je rekompensuje. Co ciekawe, wyjeżdżając do Danii na stałe, możemy skorzystać z darmowych szkół językowych, co ułatwia zniesienie bariery językowej.

Darmowe studia w UE!

Fisheye view on colorful houses and tour boat in famous canal Nyhavn in Copenhagen, DenmarkJako obywatel Unii Europejskiej możesz za darmo studiować w Danii i Szwecji, obniżyć koszty studiów w Irlandii i Holandii lub wziąć studencką pożyczkę w Wielkiej Brytanii.

 

Przeczytaj o możliwościach na naszej stronie lub skontaktuj się z nami:

tel./fax: 0-71 34 34 009
email: studia@perfect.wroc.pl

 

 

Pobierz broszurę

kierunki studiow

Zapraszamy do zapoznania się z naszą broszurą.

 

Studia w Anglii

TRU1

 Z każdym rokiem coraz więcej studentów podejmuje naukę w Anglii. Brytyjskie uniwersytety mają bardzo dobrą renomę, oferują także wiele ciekawych kierunków do wyboru. Studia w Anglii są praktyczne, a dyplom pomaga w otrzymaniu dobrej pracy w przyszłości.
Mimo, że studia są płatne, studenci z Polski mogą starać się o pożyczkę studencką.
Poczytaj więcej o studiach w Anglii lub skontaktuj się z nami:
tel./fax: 71 34 34 009
email: studia@perfect.wroc.pl

Kariera w hotelarstwie

Belfast Streets Ahead

Jeśli marzysz o zarządzaniu wysokiej klasy hotelem w wybranym przez Ciebie kraju, mamy ciekawą propozycję!
Studia w irlandzkim Shannon College of Hotel Management pomogą Ci w uzyskaniu najwyższych kompetencji niezbędnych do sprawowania wysokich funkcji w hotelach na całym świecie. Podczas nauki odbędziesz płatny staż w  jednym z zagranicznych hoteli.

Szkoła współpracuje obecnie z najlepszymi hotelami świata, takimi jak Four Seasons, Sheraton, Le Meridien, Radisson, Marriott, Shangri La, Ritz. Można odbyć praktykę w jednym ponad stu hoteli w szesnastu krajach.

W momencie ukończenia nauki 100% absolwentów ma oferty pracy.

tel./fax: 71 34 34 009
email: studia@perfect.wroc.pl
Darmowe studia w UE!

Czytaj więcej

x