Kursy zawodowe

Colleges to najtańsza forma edukacji w Australii. Oferują one kursy zawodowe, które nazywają się w Australii Vocational Education Training (VET). Dzięki praktycznemu doświadczeniu i wiedzy absolwentów, a także jednolitemu systemowi dyplomów i certyfikatów, kwalifikacje zdobyte podczas kursów są uznawane niemal na całym świecie.

Programy VET poruszają praktyczne tematy z dziedziny, której się uczysz. Łączą informacje zawarte w podręczniku z wiedzą praktyczną. Jest to bardzo przydatne, gdy po studiach rozpoczynasz pracę w zawodzie.

Nie mają one bezpośrednich odpowiedników w Polsce, ale można je porównać do szkół zasadniczych, techników bądź studim policealnego; wszystko zależy od wybranego typu kursu.

Business College i TAFE

Australijski rynek edukacyjny dzieli colleges na prywatne Business Colleges oraz państwowe TAFE (Technical and Further Education). Różnią się między sobą przede wszystkim ceną i prestiżem. Kursy w prywatnych college’ach zaczynają się od 2500 AUD/semestr i należą do najtańszych opcji edukacyjnych, natomiast kursy w TAFE zaczynają się od 5000 AUD/semestr. Podobnie jeśli chodzi o prestiż: każdy TAFE pozwala na kontynuację nauki na australijskim uniwersytecie i to często z możliwością przepisania niektórych przedmiotów, natomiast nie dotyczy to wszystkich business colleges. Do TAFE uczęszczają głównie Australijczycy. Szkoły oferują szeroki zakres tematów i kursów, a podczas nauki bardzo często odbywa się profesjonalne praktyki.

Konkurencja pomiędzy prywatnymi Business Colleges sprawiła, że ceny spadły do poziomu  pomiędzy 2.200 AU$ a 3.000 AU$ za semestr (ceny te dotyczą głównie Sydney). Szkoły te przyjmują wielu zagranicznych studentów i dzięki temu dostosowały swoje programy do ich potrzeb. Pozwalają studentom uczyć się w elastycznych godzinach (rano, w południe albo wieczorem), co pozwala łączyć naukę i pracę. Zajęcia odbywają się zwykle przez 36 tygodni w roku, zatem studenci mają długie wakacje (16 tygodni), podczas których mogą legalnie pracować full-time.

Nauka

Kursy zawodowe odbywają się o bardzo elastycznych porach. Zajęcia mogą odbywać się rano, w południe albo wieczorem. Trwają zwykle  od 2 do 4 dni w tygodniu (zależnie od programu i szkoły).

Szkoły zawodowe biorą pod uwagę twoje wyniki akademickie, co oznacza że musisz zdać wszystkie egzaminy i zaliczenia by ukończyć kurs i uzyskać certyfikat lub dyplom.

Niektóre szkoły dzięki Recognition of Prior Learning (RPL) pozwalają przedstawić dokumenty zaświadczające o Twoim doświadczeniu akademickim i zawodowym. Pozwala to skrócić czas trwania kursu nawet o 6 miesięcy!

Rodzaje kursów

 • Zarządzanie
 • Marketing
 • Biznes międzynarodowy
 • Administracja
 • Ekonomia
 • Księgowość
 • Turystyka
 • Informatyka
 • Projektowanie graficzne
 • Fotografia, film i wideo
 • Mechanika samochodowa
 • Fryzjerstwo
 • Kucharstwo
 • Ciastkarstwo
 • Public Relations
 • Opieka nad dzieckiem
 • Terapie naturalne
 • Fitness i Sport oraz wiele innych

Kursy zawodowe w Australii są oferowane na różnym poziomie zaawansowania, w różnej jakości oraz po różnych cenach.

Wymagania

Należy pamiętać, że wymogiem nauki w college’u, oprócz środków finansowych, jest odpowiedni poziom znajomości języka angielskiego. Zazwyczaj należy go potwierdzić testem IELTS zdanym na 5.0 – 7.0 (w zależności od specjalizacji i college’u). Niektóre college są połączone ze szkołami językowymi. Jeśli Twój angielski nie jest na wystarczającym poziomie, możesz wtedy najpierw uczyć się języka angielskiego, a po osiągnięciu odpowiedniego poziomu rozpocząć kurs zawodowy.

Kwalifikacje

Kwalifikacje uzyskane w australijskich szkołach technicznych i zawodowych są zgodne z międzynarodowymi standardami i przygotują Cię do objęcia szerokiej gamy stanowisk oraz pomogą w dalszej edukacji. Zależnie od tego co i jak długo studiujesz, możesz otrzymać różne certyfikaty.

Istnieje sześć różnych poziomów na jakich możesz ukończyć kursy. Oto one:

Typ certyfikatu czas nauki
Certificate 2 – 3 miesiące
Certificate II 3 – 6 miesięcy
Certificate III 6 – 9 miesięcy
Certificate IV 9 – 12 miesięcy
Diploma 1 – 1.5 roku
Advanced Diploma 2 – 2.5 roku

Nasza pomoc

Nasi klienci mogą liczyć na organizację nauki w przeszło 100 college’ach w niemal każdym zakątku australijskiej cywilizacji. Chcąc podjąć naukę wystarczy podać nam interesującą Was specjalizację oraz rejon w którym chcielibyście studiować.

Wyjazd na Antypody wymaga specjalnego przygotowania, poprowadzenia procesu wizowego i aplikacyjnego. Przeprowadzamy także szkolenia przedwyjazdowe i jeśli jest to potrzebne, świadczymy także inne usługi, jak na przykład odbiór z lotniska, czy załatwienie zakwaterowania. Obsługa klientów wyjeżdżających na wizę studencką jest całkowicie bezpłatna.

Poczytaj więcej na temat wyjazdów do Australii.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś (telefonicznie, mailowo, osobiście lub przez poniższy formularz):

Darmowe studia w UE!

Pobierz broszurę

Studia w Anglii

Studia w Anglii

Kariera w hotelarstwie