Fontys University

Fontys University of Applied Science to jedna z najlepszych uczelni tego typu w Europie. Trzy największe kampusy Fontys znajdują się w Eindhoven, Tilburg oraz Venlo na południu Holandii, niedaleko granicy w Niemcami i z Belgią. Jest to jeden z najbardziej dynamicznych regionów w Europie. Dzięki tanim liniom lotniczym można łatwo dostać się tam z Polski.

fontys9

Programy oferowane przez Fontys skupiają się w dużym stopniu na praktyce. Udział w anglojęzycznym programie umożliwia współpracę z ludźmi różnych narodowości i tworzenie własnej sieci międzynarodowych kontaktów. Student ma duży wpływ na program swoich studiów i dalszą karierę zawodową.

Obowiązkową częścią studiów są 2 praktyki zawodowe (każda trwa 5 miesięcy). Po ukończeniu studiów absolwent ma już zatem prawie roczne doświadczenie zawodowe. Praktyki organizowane są głównie w Niemczech – w takich firmach, jak SONY, BOSCH, DAIMLER BENZ, AUDI, VW, a także w ponad 400 firmach na całym świecie. Praktyki często pomagają w otrzymaniu już stałego zatrudnienia w tej samej firmie.

Warunkiem przystąpienia do rekrutacji są przyzwoite wyniki z egzaminu maturalnego oraz dobra znajomość języka wykładowego: angielskiego lub niemieckiego.

fontys 8

Kierunki

Uczelnia oferuje szeroki wybór programów w języku angielskim z zakresu businessu, zarządzania, technologii informacyjnych oraz studiów inżynierskich. Uniwersytet oferuje także program z zakresu fizjoterapii.

 • Electrical & Electronic Engineering
 • Engineering Physics
 • Industrial Engineering & Management
 • Information and Communication Technology
 • International Business and Management Studies
 • International Business Economics
 • International Fresh Business Management
 • International Marketing
 • Logistics Management Engineering
 • Mechanical Engineering
 • Mechatronics Engineering
 • Physiotherapy

Fontys2

Koszty

Podobnie jak na innych uczelniach holenderskich, czesne na programach licencjackich jest w większości finansowane przez państwo. Student będący obywatelem UE ponosi jedynie część kosztów.

 • Program licencjacki 1 951 EUR/rok
 • Opłata aplikacyjna dla Fontys 50 EUR

Opinie

Przyjechałam do Venlo w II połowie sierpnia, a 31. sierpnia rozpoczęłam studia. Wszystko jest w porządku, jestem bardzo zadowolona z kierunku. Poznałam wiele miłych, sympatycznych oraz pomocnych osób pośród studentów oraz wykładowców. 
Studia są prowadzone w języku angielskim przez wykładowców z Holandii i Niemiec. Kilku z nich mieszkało w krajach anglojęzycznych, tak więc nie ma problemu w komunikacji ani w trakcie wykładów. Wykładowcy są bardzo pomocni i wiem, że jeśli mam jakikolwiek problem odnośnie nie tylko studiów, ale również np. mieszkania w Venlo w Holandii, nie wiem jak załatwić sprawy w urzędzie, w każdej chwili mogę się z nimi skontaktować i otrzymać pomoc, głównie od naszego opiekuna grupy. 
Kierunek International Fresh Business Management można studiować w trzech językach (holenderski, niemiecki oraz angielski) i z tego względu zostaliśmy podzieleni na 3 grupy. W mojej grupie anglojęzycznej jest 11 osób (2 Niemki, 2 Ukraińcow, 1 chłopak z Pakistanu, Nigerii, Rosji, 2 Holenderki, 1 Polka i ja). Każdy wykład i ćwiczenia mamy w grupie 11-osobowej, co moim zdaniem jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie wiem jak wygląda to w grupie niemieckojęzycznej, ponieważ na Fontysie studiuje bardzo dużo osób z Niemiec, czego w sumie się nie spodziewałam.
Zakwaterowanie jest również na wysokim poziomie, jednak różni się paroma szczegółami, np. studenci I roku mają możliwość mieszkania w akademiku (Fontys ma podpisaną umowę z firmą Antares, do której należy budynek i który wynajmuje pokoje), natomiast po roku muszę znaleźć inne mieszkanie.
Jestem bardzo, bardzo szczęśliwa i chciałabym jeszcze raz serdecznie podziękować za pomoc w aplikowaniu na ten kierunek!
Mogę z czystym sumieniem polecić państwa firmę każdemu kto wybiera się na studia za granicę. Osobisty kontakt i pomoc na każdym kroku były nieocenione. Polecam!
Laura Lebiedzińska
International Fresh Business Management
Fontys University

Uczelnia ma bardzo dobre, nowoczesne „zaplecze”, mam tutaj na myśli na przykład ilość komputerów do dyspozycji uczniów, ilość sal (w większości są projektory + zwykłe tablice), bibliotekę czy stołówkę a przede wszystkim stronę internetową, dzięki której kontakt na linii uczniowie-nauczyciele jest bardzo łatwy (e-maile, „tablica” z ważnymi wiadomościami, przejrzysty plan na kilka tygodni, prezentacje używane podczas wykładów i dodatkowe materiały dla uczniów).

O programie wciąż wiele nie mogę powiedzieć (studiuję dopiero miesiąc), ale wrażenia mam bardzo pozytywne, zaczynając od międzynarodowej grupy uczniów, do przejrzyście prowadzonych zajęć i ogólnej przyjaznej atmosfery. Prawdą jest, że potrzebne jest dużo samodzielnej nauki, jako iż na każdym z wykładów przerabiamy dużo materiału.

Wykładowcy kładą duży nacisk na zajęcia praktyczne, zarówno w szkole (mamy specjalne workshopy, na przykład z Międzynarodowego Zarządzania i Zarządzania Operacyjnego, na których w praktyce stosujemy wiedzę zdobytą na wykładach) jak i po zajęciach (wiele materiałów udostępnionych na portalu naszego kierunku, zadania dodatkowe itp.). Jest także możliwość uczęszczania na dodatkowe zajęcia z trudniejszych przedmiotów, o których wiadomo, że sprawiają wiele problemów uczniom, takich jak Księgowość (dodatkowa matematyka i zajęcia prowadzone na zasadzie korepetycji).

Rozwijane są także nasze umiejętności z języka angielskiego – prowadzone będą kursy na poziomie B2 i C1, na których będziemy skupiać się na biznesowym języku.

Ewa Wróbel
International Business and Management Studies
Fontys University

Masz pytania? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś (telefonicznie, mailowo, osobiście lub przez poniższy formularz):

Darmowe studia w UE!

Pobierz broszurę

Studia w Anglii

Studia w Anglii

Kariera w hotelarstwie