System edukacji

Szkolnictwo w Danii funkcjonuje według systemu bolońskiego, czyli wyróżnia dwa podstawowe stopnie naukowe: licencjat (bachelor – 3 lata) i magister (master – 2 lata). Za zaliczane przedmioty otrzymuje się punkty ECTS, co sprawia, że system jest przejrzysty, i że można łatwo zmienić uczelnię, a nawet kraj edukacji, z uznaniem zaliczonych przedmiotów i zdobytych punktów.

Dania poszła jednak o krok dalej i zaoferowała studentom także nowe rozwiązanie, dostępne na Akademiach i University Colleges. Jest to stopień naukowy Academy Professional (AP Degree), który można uzyskać już po dwóch latach kształcenia, wliczając w to kilkumiesięczną praktykę.

Chętni mogą kontynuować naukę na programie Bachelor Top-Up Degree, który trwa półtora roku, po raz kolejny odbywając kilkumiesięczną praktykę. Studenci mogą zestawić w tej fazie kształcenia dwa pokrewne kierunki, poszerzając swoje horyzonty i rozwijając zainteresowania.

Niektóre Akademie i University Colleges oferują także jednolite studia licencjackie trwające 3,5 roku i zawierające półroczną praktykę zawodową. Uzyskanie tytułu licencjata i wymaganej liczby punktów ECTS pozwala na kontynuację studiów na dowolnym uniwersytecie w celu uzyskania tytułu magistra.

System edukacji w Danii w uproszczony sposób pokazuje schemat:

system nauki w Danii

Masz pytania? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś (telefonicznie, mailowo, osobiście lub przez poniższy formularz):

Darmowe studia w UE!

Pobierz broszurę

Studia w Anglii

Studia w Anglii

Kariera w hotelarstwie